حمل و نقل ریلی از دیگر راه های حمل و نقل بین المللی کالا می باشد که علی رغم وجود مزایای زیاد، امروزه خیلی مورد توجه مشتریان قرار نمی گیرد. حمل و نقل ریلی می تواند با توجه به امنیت بالا و رفاه بیشتر بعد از حمل و نقل زمینی و حمل و نقل هوایی مورد توجه و استفاده قرار گیرد.

حمل کالا از طریق راه آهن از دیرباز در کشورهای اروپایی و آمریکا اهمیت زیادی داشته و در کشور ما نیز از چند دهه قبل مورد استفاده قرار گرفته است. قطارها وسایل حمل و نقل مفیدی هستند زیرا بارهای سنگین را به راحتی روی ریل می کشند. حمل بین المللی کالا با قطار در کشور ما نیز در مبادی مختلف از جمله میرجاوه، رازی، جلفا و سهلان و از بعضی بنادر انجام می شود. در این بین حمل و نقل ریلی در طی سالیان اخیر نتوانسته نقش مؤثری در صنعت حمل و نقل بین المللی و یا ترانزیت کالا داشته باشد و حمل و نقل زمینی به عنوان سردمدار حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کالا همچنین در صدر جدول خودنمایی می کند.

مزایای حمل و نقل ریلی:

  • برای مسافت های طولانی مناسب است و مواد ارزان قیمت با حجم بالا را می تواند حمل کند. معمولاَ برای حمل ذغال سنگ و مواد شیمیایی این روش مناسب تر است.
  • از لحاظ ایمنی هم این روش بسیار مناسب است و شرایط آب و هوایی در آن خیلی تأثیرگذار نیست.

اسناد حمل و نقل ریلی:

راه نامه راه آهن سند حملی است که توسط شرکت حمل ریلی در ایستگاه های بارگیری آن ها صادر می شود و بدین ترتیب شرکت حمل از طریق این سند اعلام می کند که محموله مندرج در راه نامه را تحویل گرفته و تعهد می کند که آن را در مقصد به همان شکل صحیح و سالم تحویل بدهد. راه نامه راه آهن سندی غیرقابل معامله است و نمی توان با ظهرنویسی آن را به شخص دیگری انتقال داد.

بر اساس مقررات متحدالشکل قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا به وسیله راه آهن، راه نامه واگن در حمل به وسیله راه آهن شامل اطلاعات زیر می باشد:

نام و آدرس فرستنده و گیرنده، تعیین ایستگاه مقصد، شماره واگن، وزن کالا، تعداد بسته ها و مشخصات بسته بندی، مسیر و ذکر جزییات اسناد گمرکی و اداری به صورت ضممیه.