‍ ۱۰۰ هزار تن پیاز به پاکستان صادر می‌شود

یکصد-هزار-تن-پیاز-به-پاکستان-صادر-می-شود

سید رضا نورانی،رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی:
🔹تفاهم‌نامه‌ای بین ایران و پاکستان منعقد شده که می‌توانیم در ازای صادرات سیب درختی، موز و انبه وارد کنیم؛ همچنین می‌توانیم 100 هزار تن پیاز به پاکستان صادر کنیم.
🔹پاکستان بعد از سیل اخیر در این کشور خریدار گوجه فرنگی و پیاز ایران شده است، این کشور بعد از هند بزرگترین تولیدکننده پیاز در دنیا است. سیل اخیر باعث شد یک سوم کشور و مزارع آن زیر آب بروند از این‌رو آنها با کمبود پیاز، گوجه فرنگی و سایر اقلام کشاورزی مواجه شوند.
🔹در صادرات هر کیلو گوجه فرنگی تعرفه 6 هزار تومانی در نظر گرفته شده است از این‌رو در ماه‌های اخیر میزان صادرات این محصول کاهش پیدا کرده است؛ اما امروز که بازار جدیدی به روی محصولات باز شده است باید موانع و ایست‌ها صادراتی را رفع کنیم.
🔹تحریم‌ها چالش‌های زیادی از جمله دشواری در بازگشت ارز و کمبود کانتینرهای یخچالی را پیش‌روی صادرکنندگان قرار داده است از این‌رو اگر ما خواهان توسعه صادرات هستیم باید ایست‌های صادراتی مانند وضع تعرفه نیم درصدی آب مجازی از صادرکنندگان را حذف کنیم .
🔹نحوه بازگشت ارز صادراتی به کشور سیل‌زده‌ای مانند پاکستان دشوار است. بدون تردید این کشور در 3 تا 6 ماه آینده با صادرکنندگان تسویه خواهند کرد و ما برای توسعه صادرات باید موانع پیشروی آن ریشه‌ای حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *