چه نوع کالاهایی برای واردات یا صادرات نیاز به کارت بازرگانی ندارند؟

چه نوع کالاهایی برای واردات یا صادرات نیاز به کارت بازرگانی ندارند؟

کالاهایی که ارزش تجاری نداشته باشند برای واردات یا صادرت نیاز به کارت بازرگانی ندارند.

ملاک تشخیص تجاری بودن کالا با گمرک ایران است.

کالاهایی که به تشخیص گمرک ایران برای فروش، صادر یا وارد می‌گردند.اعم از اینکه به همان شکل.پس از انجام عملیات (تولیدی، تفکیک و بسته بندی) به فروش برسند، تجاری تلقی خواهند شد.

لیست کالاهایی که برای واردات یا صادرات نیاز به کارت بازرگانی ندارند:

1- نمونه‌های تجاری و تولیدی و نمونه برای بررسی و آزمایش در حدی که می تواند نمونه تلقی شود، به تشخیص گمرک ایران.

2- ماشین آلات، تجهیزات و قطعات مربوط مورد نیاز واحدهای تولیدی فاقد کارت بازرگانی که در موقع لزوم در حد نیاز خود با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت رأساً وارد می نمایند.

3- عملیات ورود و صدور کالا توسط دستگاه‌های اجرایی دارای ردیف بودجه منطبق با وظایف و در جهت نیل به اهداف آن دستگاه با اطلاع وزارت صنعت، معدن و تجارت که برای تأمین نیاز و نیل به اهداف عمومی آن دستگاه انجام می‌شود.

4- صدور کالا توسط صادر کنندگان مبتدی برای یک دوره حداکثر 6 ماهه در آغاز کار با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت.

5- وسایل و ملزومات مورد نیاز واحدهای تحقیقاتی، علمی، پزشکی، آموزشی، آزمایشگاهی، کاتالوگ، بروشور، کتابچه حاوی مشخصات فنی و تجاری کالا، نقشه‌های فنی و نمونه‌های فاقد بهای ذاتی، کالاهای مورد نیاز پیمکاران و مشاوران با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت.

چه مواردی از داشتن کارت بازرگانی جهت تجارت معاف هستند؟

1- شرکت‌های تعاونی مرزنشینان برای ورود کالاهای مورد نیاز خانوارهای مرزنشین طبق فهرست مربوط و به تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده و صدور کالا در ازای کالاهای وارداتی.

2- ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند، برای ورود کالاهای مورد نیاز خانواده خود به تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده.

3- پیله وران برای ورود کالاهای قابل ورود مورد نیاز استان خود و استان‌های همجوار در صورت اخذ کارت پیله‌وری و مجوز ورود از اداره بازرگانی شهر یا استان مربوط.

4- کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی طبق فهرست مربوط و به تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده.

5- کالاهایی که در ابتدا نیز به آن اشاره شد که ورود و صدور آن‌ها به تشخیص گمرک ایران برای فروش نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *