حذف رسمی دلار 4200 تومانی از محاسبات تجارت خارجی کشور

حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

حذف رسمی دلار 4200 تومانی از محاسبات تجارت خارجی کشور

در حالی که به موجب مصوبه مجلس خود تخصیص ارز 4200 تومانی در سال 1400 بنحوی نگارش شده که انجام آن و کم و کیفش و بهره برداران از آن در هاله ابهام است ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز خود و در فرایند بررسی حقوق ورودی کالاها پرداختند. حقو ق ورودی کالاها در سال 1400 ، تصمیمات مهمی گرفتند . به موجب تصمیمات روز گذشته و روز جاری مجلس شورای سلامی ، نرخ حقوق ورودی کالاهای وارداتی بر مبنای نرخ سامانه سنا لحاظ خواهد شد .

این تصمیم در حالی مصوب شد که پیش از این حقوق ورودی کالا به کشور بر مبنای دلار 4400 از واردکنندگان دریافت می شد. با توجه به مصوبه مجلس ، نرخ 4200 تومانی ارز در محاسبت گمرکی از رسمیت می افتد و نرخ سامانه سناکه میانگین معاملات صرافی ها به صورت روزانه است ، مبنای عمل قرار می گیرد.

با توجه به اینکه نرخ سامانه سنا در حال حاضر در محدود 24 هزار تومان قرار دارد می توان گفت در صورتی که همین ارقام در سال آینده هم باقی بماند نرخ ارز مبنا برای اخذ حقوق ورودی حدود 5 برابر خواهد شد.
البته دولت برای تعدیل فشار هزینه های این سیاست دو اقدام در دستور کار قرار داده است، در اقدام نخست حقوق ورودی کالای که نرخ حقوق ورودی آنها 4 درصدی بوده را پایین آورد، برای نمونه در مورد دارو ظاهرا دولت حقوق ورودی را یک درصد و سود بازرگانی را صفر در نظر گرفته است تا قیمت دارو رشد بالایی نداشته باشد. در گام دوم نیز سود بازرگانی برخی کالا را کاهش خواهد داد که این امر به دلیل کاهش تاثیر نرخ ارز صورت خواهد گرفت.
برخی از کارشناسان با دفاع از تغییر نرخ مبنا و خدمات از 4200 تومان معتقدند که این اتفاق علاوه بر شفافیت زمینه های رانت را نیز از بین می برد. در مقابل برخی دیگر اگرچه اصل شفافیت را قبول دارند، اما دغدغه های اثر هزینه های این سیاس تبر قیمت کالاهای وارداتی و تامین نقدینگی آن را دارند. از دید این گروه افزایش هزینه های حقوق گمرکی در این حجم می تواند اثر خود را در تورم کالاهای وارداتی نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *