بخشنامه بانک مرکزی در خصوص نحوه تأمین ارز واردات

بخشنامه تخصیص ارز

بخشنامه بانک مرکزی در خصوص نحوه تأمین ارز واردات

بخشنامه بانک مرکزی در خصوص نحوه تأمین ارز واردات

نحوه تخصیص ارز واردات توسط بانک مرکزی در تاریخ 99/09/18 طی بخشنامه شماره 99/296346 صادر گردید.

 1. در کلیه موارد ذیل تأمین ارز منوط به اخذ تأیید گواهی ثبت آماری معاملات ارزی از سوی اداره نظارت ارز این بانک خواهد بود

  2. تأمین ارز به منظور گشایش اعتبار اسنادی / ثبت برات (وصولی) اسنادی و انجام حواله ارزی:

  با توجه به گروه کالایی مندرج در ثبت سفارش صادره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می تواند به نرخ رسمی یا از طریق بازار دوم ارز در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما)، ارز حاصل از صادرات خود، ارز حاصل از صادرات دیگران/ تهاتر، منابع ارزی وارد کننده، منابع ارزی دیگران صورت پذیرد.

  3. در مواردی که تأمین ارز از محل صادرات دیگران یا تهاتر صورت می پذیرد:

  آن بانک موظف است متعاقب درج شماره شبای حساب صادرکننده، مبلغ ارز، نرخ ارز مورد معامله و شماره پروانه صادراتی مربوطه در سامانه تأمین ارز، با اخذ دستور پرداخت اخذ از واردکننده، رأساً نسبت به انتقال وجه ریالی به میزان مبلغ مورد معامله به شماره شبای حساب صادر کننده و ثبت اطلاعات آن در سامانه تأیمن ارز اقدام نماید. ضمناً تأیید مراتب مذکور توسط صادرکننده در سامانه جامع تجارت نیز الزامی می باشد.

  4. در مواردی که تأمین ارز از محل منابع  ارزی دیگران یا تهاتر صورت می پذیرد:

  آن بانک موظف است متعاقب درج شماره شبای دارنده ارز یا نماینده معرفی شده از سوی ایشان، کد ملی/ شناسه ملی، مبلغ ارزی، نرخ ارز مورد معامله در سامانه تأمین ارز با اخذ دستور پرداخت از واردکننده، رأساً نسبت به انتقال وجه ریالی معادل کل مبلغ ارزی معامله شده به حساب دارنده ارز و یا نماینده معرفی شده از سوی ایشان اقدام نماید. ضمناً تأیید مراتب مذکور توسط دارنده ارز در سامانه جامع تجارت نیز الزامی می باشد.

  5. در صورت تأمین ارز از محل منابع ارزی وارد کننده:

  در خصوص منابع ارزی واردکننده در خارج از کشور لازم است علاوه بر اخذ صورتحساب ارزی مربوط، نسبت به اخذ سایر مدارک مثبته از وارد کننده مرتبط با منابع ارزی وارد کننده، از جمه قرارداد انجام کار، قرارداد اجاره، گواهی فروش سهام، گواهی سپرده، گواهی انحصار وراثت و مستندات مربوط به فروش دارایی های واردکننده و … و نگهداری تصاویر مدارک مربوطه در سوابق اقدام نماید. ضمناً بابت تمامی موارد لازم است ضمن اخذ و نگهداری تعهدنامه پیوست در سوابق، درخواست گواهی ثبت آماری با درج کد 4874832 در فیلد بخشنامه (در سامانه مربوطه) را ثبت و متعاقباً آن بانک نسبت به ثبت اطلاعات درخواستی به شرح فیلدهای موجود در سامانه تأمین ارز اقدام نماید. ضرورت دارد واحدهای بازرسی و مبارزه با پولشویی آن بانک رعایت دقیق دریافت اسناد یاد شده توسط شعب خود را به طور مستمر نظارت و کنترل نمایند.

 2. در روش حواله ارزی و برات اسنادی، ثبت / ویرایش اطلاعات ابزار پرداخت و به تبع آن صدور اعلامیه تأمین ارز بابت مواردی که تأمین ارز آنها از محل منابع ارزی وارد کننده با ارز حاصل از صادرات خود وارد کننده صورت می پذیرد، متعاقب و منوط به ثبت اطلاعات مربوطه در سامانه تأمین ارز خواهد بود. همچنین در مواردی که تأمین ارز از محل منابع ارزی دیگران / ارز حاصل از صادرات دیگران و یا تهاتر صورت پذیرد، ثبت / ویرایش اطلاعات ابزار پرداخت و تبع آن صدور اعلامیه تأمین ارز متعاقب و منوط به ثبت اطلاعات مربوطه و پرداخت معادل ریالی ارز مورد معامله خواهد بود. ضمناً ضروری است در کلیه موارد فوق اعلامیه تأمین ارز در حداقل زمان ممکن و حداکثر به میزان گواهی ثبت آماری تأیید شده / مجموع ارزش پروانه  های صادراتی / مجموع ارزش ارز مورد معامله صادر گردد.

 

One thought on “بخشنامه بانک مرکزی در خصوص نحوه تأمین ارز واردات

 1. اشتراک ها: تأیید نرخ 4200 تومانی در گمرک-tgptrade - ترخیص گستر پاسارگاد

 2. اشتراک ها: تخصیص ارز جهت واردات کالا - مقالات بازرگانی tgptrade

 3. samanehadmin
  samanehadmin میگوید:

  سلام درود بر شما.
  بله حتماَ.
  شما می توانید با شماره های شرکت 02188876120 و همچنین چت واتساپ با ما در تماس باشید.
  آدرس صفحه اینستاگرام ما:
  t.g.ptrade@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *