اجرای پروژه تیر الکترونیک بین گمرکات ایران و هند برای نخستین بار

اجرای-پروژه-تیر-الکترونیک-بین-گمرکات-ایران-و-هند-برای-نخستین-بار

🔸اجرای پروژه تیر الکترونیک بین گمرکات ایران و هند برای نخستین بار /  تسهیل ترانزیت از جمهوری اسلامی ایران با اجرای پروژه تیر الکترونیک بین گمرکات ایران و هند

 معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران با اعلام این خبر گفت: در راستای تسهیل ترانزیت و توسعه کریدور شمال-جنوب طی روزهای آینده اولین پروژه بین‌المللی حمل و نقل مرکب تحت رویه تیر الکترونیک بین گمرکات ایران و هند با ورود محموله ارسالی از مبدا کشور هند به گمرک شهید رجایی بندرعباس و خروج آن از طریق گمرک آستارا عملیاتی خواهد شد.

 زبیدی گفت :گمرک ایران جهت توسعه ترانزیت کالا از کشور،بحث توسعه و فعال سازی مسیرهای ترانزیت را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده که یکی از راه های فعال سازی کریدورهای ترانزیتی، به‌کارگیری پروژه تیر الکترونیک و استفاده از تسهیلات کنوانسیون تیر در حمل و نقل مرکب بوده که با راه اندازی کارنه تیر در گمرکات دریایی، شرایط لازم جهت تحقق این موضوع فراهم می‌شود.
وی گفت : با اجرای این پروژه  ضمن کاهش زمان و هزینه ترانزیت کالا ، توسعه تجارت از مسیر ایران را شاهد خواهیم بود.

 معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران گفت: یکی از مشکلات اساسی در ترانزیت کالا از طریق حمل و نقل مرکب و بین کشورها ،فقدان اسناد واحد گمرکی می باشد که با اجرای این پروژه ضمن اینکه از کارنه تیر به عنوان سند گمرکی واحد بین کشورها و در طول مسیر استفاده می شود، انجام این رویه تحت تیر الکترونیک باعث تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها شده و گام موثری را در جهت تسهیل تشریفات گمرکی و نهایتاً توسعه و فعال سازی کریدورها و از جمله کریدور شمال _جنوب به همراه خواهد داشت.
کلمه تیر( TIR) مخفف حمل و نقل جاده‌ای بین المللی است و تیر الکترونیک سیستمی است که کالا تحت سند واحد و تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها و تضمین بین المللی معتبر منتقل میشود.
به گفته وی با اقدامات صورت گرفته ترانزیت کالا از مسیر ایران در ۵ ماهه سال جاری با رشد ۲۵ درصدی به رقم ۶ میلیون تن رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *